Day 3 Results

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:00 AM
Race #101, Event #26: K1 500 Open - Plan D Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Stewart, Murray Manly-Warringah 01:45.80 1

4 Bird, Stephen Canning River 01:48.00 2

7 Schumacher, Tony St George 01:48.27 3

1 Bowker, Daniel Bayswater 01:50.17 4

6 French, Rhys Holdfast Bay 01:52.17 5

8 Colombi, Jacopo ITA 01:52.42 6

3 Miyata, Yusuke JPN 01:53.63 7

9 Sloss, Dane Gold Coast 01:54.26 8

2 Brewer, Todd Bayswater 01:55.90 9

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:05 AM
Race #102, Event #26: K1 500 Open - Plan D Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Alagich, Chris Sunshine Coast 01:46.56 1

2 Burns, Steve Manly-Warringah 01:47.34 2

4 Michael, Luke St George 01:47.37 3

6 Thompson, Mitchell Manly-Warringah 01:47.69 4

7 Holmes, Brodie Bayswater 01:49.35 5

3 Dallos, Zsolt Sunshine Coast 01:49.49 6

1 Ryan, Zac Onkaparinga 01:50.41 7

9 Hardy, Pierce Kawana Waters 01:50.67 8

8 Baker, Michael Bayswater 01:56.75 9

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:10 AM
Race #103, Event #26: K1 500 Open - Plan D Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Wallace, Ken Currumbin Creek 01:46.62 1

6 Sarson, Brendan Indian Ocean 01:48.19 2

3 Crow, Mitchell Kawana Waters 01:48.50 3

9 Knauer, Michael Holdfast Bay 01:48.54 4

2 Thomson, Dale Onkaparinga 01:49.53 5

1 Wood, Ben Manly-Warringah 01:53.13 6

8 Maxwell, Bennett Holdfast Bay 01:53.56 7

7 Rice, Brendan Bayswater SCR

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:15 AM
Race #104, Event #26: K1 500 Open - Plan D Heat 4 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Clear, Jacob Gold Coast 01:47.19 1

6 Vujanic, Sasa Cronulla-Sutherland 01:47.98 2

2 Goble, Matthew West Lakes 01:48.35 3

3 Smith, Paul St George 01:49.07 4

1 Colombi, Mattia ITA 01:49.31 5

7 Cooke, Lachlan Bayswater 01:51.65 6

9 MacDonald, Ross Mercantile 01:55.68 7

8 Lakeland, John Tasmania CC 01:58.69 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:20 AM
Race #105, Event #26: K1 500 Open - Plan D Heat 5 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

1 Urquhart, Matthew Indooroopilly 01:43.38 1

4 Phillips, Jesse Bayswater 01:45.78 2

5 Michael, Jake St George 01:47.54 3

2 Wilkinson, Glenn Sunshine Coast 01:48.85 4

7 Muhlebach, Nicholas Kawana Waters 01:49.50 5

9 Donkin, Tim Indooroopilly 01:49.87 6

8 Farrugia, Mark St George 01:50.89 7

3 Stretch, James Sunshine Coast 01:51.33 8

6 James, Gavin Manly-Warringah 01:57.01 9

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:25 AM
Race #106, Event #66: K2 500 18 - Plan A Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Petho, Jeremy
Bulmer, Nicholas
West Lakes
West Lakes
01:43.97 1

4 Laub, Adrian
Laws, Henry
Christian Brothers College
West Lakes
01:44.62 2

6 Dunbar, Wayne
Bolton, Nicholas
Manly-Warringah
Sunshine Coast
01:44.95 3

8 Burns, Thomas
Burns, Alexander
Cape Byron
Cape Byron
01:45.78 4

1 Thompson, Liam
Wroe, Nicholas
Canning River
Canning River
01:50.72 5

7 Mills, Kellen
Honore, Mike
Sunshine Coast
Sunshine Coast
01:50.85 6

2 Schaille, Jean-Pierre
Taylor, Bradley
Bayswater
Indian Ocean
01:54.76 7

9 McAleenan, Kurt
Ten-Tye, Rowdy
Sunshine Coast
Sunshine Coast
01:55.67 8

3 Smith, Mitchell
Dunmall, Isaac
No Team
No Team
02:00.53 9

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:30 AM
Race #107, Event #66: K2 500 18 - Plan A Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Crouch, Joshua
Kyu, Min
Currumbin Creek
KOR
01:45.53 1

9 Kidd, James
Dunn, Callum
West Lakes
West Lakes
01:45.76 2

4 Gardner, Neil
Gilliman, Matthew
Kawana Waters
Sunshine Coast
01:45.87 3

1 Murphy, Jack
Norton, Tom
Currumbin Creek
Tasmania CC
01:47.90 4

7 Magee, Dylan
Stenlake, Timothy
Gold Coast
Indooroopilly
01:48.88 5

6 Komatsu, Seiji
Gold, Alex
JPN
Sydney Northern Beaches
01:50.96 6

8 Ceddia, David
Davies, Gavin
Patterson Lakes
Sherbrooke-Knox
01:53.74 7

2 Smith, Scott
Stowe, Mark
Illawarra
St George
01:56.55 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:35 AM
Race #108, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Brigden-Jones, Jo Sydney Northern Beaches 02:00.67 1

6 Simper, Rachel Gold Coast 02:01.95 2

3 Fraser, Tegan Bendigo 02:04.93 3

4 Kidd, Fiona West Lakes 02:05.98 4

2 De Bruijn, Suzanne NED 02:06.38 5

7 Ellis, Chantelle Kawana Waters 02:06.89 6

8 Stevens, Jennifer Fairfield 02:10.49 7

1 Haymes, Phoebe Holdfast Bay 02:11.20 8

9 Martin, Jaymee-Lee Western Australia 02:15.31 9

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:40 AM
Race #109, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Boerema, Mieke Onkaparinga 02:00.73 1

4 Le Coultre, Elizabeth Ascot 02:02.57 2

7 Flood, Naomi Manly-Warringah 02:02.87 3

8 Pontoppidan, Birgit DEN 02:03.70 4

6 Tyrrell, Julia St George 02:05.78 5

3 Lane, Jacqueline Bayswater 02:09.52 6

2 Broad, Kylie Bayswater 02:13.11 7

1 Horsnell, Larissa Manly-Warringah 02:16.34 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:45 AM
Race #110, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Wallace, Bernadette Currumbin Creek 02:00.61 1

1 Rankin, Amanda Gold Coast 02:02.58 2

4 Smith, Lauren Illawarra 02:02.81 3

6 Prior, Maddison Illawarra 02:03.93 4

3 Yardley, Elyse Illawarra 02:04.21 5

7 Dickinson, Rachel Sunshine Coast 02:05.39 6

8 Gaarde Schmidt, Solveig DEN 02:08.99 7

2 Coghill, Rowena Indooroopilly 02:10.87 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:50 AM
Race #111, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Heat 4 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 McGinty, Hailey Sunshine Coast 02:02.40 1

6 Burnett, Alyce Sunshine Coast 02:02.52 2

5 Jenkins, Kristina Gold Coast 02:05.99 3

8 Higgins, Stacey Sunshine Coast 02:06.50 4

1 Wait, Peta Fairfield 02:07.37 5

3 McGrath, Kate Manly-Warringah 02:07.39 6

2 Wood, Samantha Manly-Warringah 02:10.13 7

7 Jury, Kelly St George 02:12.29 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 8:55 AM
Race #112, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Heat 5 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Haymes, Anna Holdfast Bay 01:59.07 1

6 Pickup, Christie Indooroopilly 02:03.54 2

5 Bateman, Jenni Bayswater 02:04.04 3

7 Peters, Amy Mitta Mitta 02:05.51 4

3 Kanyitur, Ivana Onkaparinga 02:05.69 5

2 Dorham, Tennille Kawana Waters 02:05.80 6

1 Knapman, Sarah Manly-Warringah 02:10.67 7

8 Keelan, Rebecca Manly-Warringah 02:17.72 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 9:00 AM
Race #113, Event #29: K1 500 16 - Plan D Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 McAteer, Michael Currumbin Creek 02:03.58 1

2 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College 02:04.65 2

8 Dedai, Sean-Charles Christian Brothers College 02:05.53 3

7 Jacobs, Todd Sydney Northern Beaches 02:09.29 4

9 Bain, Jak Onkaparinga 02:14.29 5

4 Bryant, Jack-Henry Manly-Warringah 02:15.04 6

6 Fenley, Joshua Sydney Northern Beaches 02:23.62 7

3 Pongratz, Bryce Champion Lakes 02:28.23 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 9:05 AM
Race #114, Event #29: K1 500 16 - Plan D Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Bain, Bill Sunshine Coast 01:56.81 1

3 Doyle, Jack Currumbin Creek 02:00.74 2

7 McLean, Ben Sydney Northern Beaches 02:02.53 3

8 Talvi, Joshua Sydney Northern Beaches 02:06.98 4

5 Reid, Mitchell No Team 02:09.61 5

6 Dreyer, Rick Sydney Northern Beaches 02:09.80 6

4 Little, Tom Sydney Northern Beaches 02:18.65 7

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 9:10 AM
Race #115, Event #29: K1 500 16 - Plan D Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

1 Jenkinson, Mitchell Bayswater 01:59.02 1

7 Wood, Jordan Gold Coast 01:59.92 2

5 Bennett, Jordan Encounter 02:02.39 3

2 Yeates, Liam Sydney Northern Beaches 02:11.01 4

3 Slabbert, Kyle Sydney Northern Beaches 02:13.02 5

6 Wagstaff, Nicholas Bayswater 02:14.81 6

8 Tsagaris, Jacob Sydney Northern Beaches 02:15.89 7

4 Palleschi, Alexander Champion Lakes 02:16.29 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 9:15 AM
Race #116, Event #29: K1 500 16 - Plan D Heat 4 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Copeland, Charlie Sunshine Coast 01:53.23 1

7 Gebarski, Victor West Lakes 01:59.05 2

6 Ross, Daniel Currumbin Creek 01:59.25 3

5 Tracy, James Sunshine Coast 02:02.59 4

3 Metcalf, Simon Manly-Warringah 02:08.48 5

8 McTavish, Fraser Sydney Northern Beaches 02:08.61 6

1 Douglas, Mitchell Sydney Northern Beaches 02:09.40 7

2 Fraser, Alexander Cronulla-Sutherland 02:38.00 8

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 9:20 AM
Race #117, Event #29: K1 500 16 - Plan D Heat 5 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

8 Anderson, Ryan Sunshine Coast 01:55.17 1

5 Giraud, Stephen Indooroopilly 01:59.74 2

3 McKitterick, Joel Currumbin Creek 01:59.90 3

2 Clark, Jordan Currumbin Creek 02:01.93 4

1 Barter, Lachlan Currumbin Creek 02:06.74 5

7 McKeen, Dane Illawarra 02:10.74 6

6 Capaldo, Leon Encounter 02:23.25 7

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:00 AM
Race #118, Event #115: WK1 500 18 - Plan A Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Francis, Remi Currumbin Creek 02:02.54 1

3 Howcroft, Coco Sunshine Coast 02:02.64 2

4 Thomson, Emma Cronulla-Sutherland 02:03.13 3

8 Bryant, Allison Manly-Warringah 02:04.90 4

1 St Hill, Eliza Ivanhoe-Northcote 02:07.90 5

10 Martinuzzo, Melissa Manly-Warringah 02:10.76 6

6 Ferguson, Kate Holdfast Bay 02:11.21 7

7 Bonin, Emily Illawarra 02:13.08 8

2 Harris, Laura-May Holdfast Bay 02:19.01 9

9 Coates, Ashleigh Sunshine Coast 02:24.19 10

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:05 AM
Race #119, Event #115: WK1 500 18 - Plan A Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Beaver, Jacqueline Indooroopilly 02:01.59 1

6 Rowe, Georgie Sydney Northern Beaches 02:04.67 2

3 Ethell, Heleena Currumbin Creek 02:05.37 3

4 Polson, Danielle Cronulla-Sutherland 02:05.96 4

1 Higgison, Kirsty No Team 02:06.43 5

8 Salih, Nat Ivanhoe-Northcote 02:13.51 6

10 Williams, Polly Manly-Warringah 02:16.76 7

2 Duncan, Jessica Manly-Warringah 02:19.48 8

7 Szewczyk, Lauren Sydney Northern Beaches 02:21.92 9

9 Baker, Emily Manly-Warringah 02:35.99 10

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:10 AM
Race #120, Event #138: WK2 500 16 - Plan A Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Fox, Jessica
Jones, Jordan-Lee
Penrith Valley
Sunshine Coast
02:01.75 1

2 Degnian, Rebecca
Tobitt, Gabriella
Currumbin Creek
Currumbin Creek
02:06.51 2

6 Thomason, Samantha
Drake, Mandee
Champion Lakes
Champion Lakes
02:08.06 3

7 Mann, Rebecca
Batters, Madeleine
Bendigo
Bendigo
02:10.78 4

8 Naughton, Jaymee
Watson, Tess
Ascot
Ascot
02:15.98 5

3 Barber, Amelia
Labine-Romain, Mackenzie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:17.78 6

4 Taurins, Talissa
Godoy, Deeandra
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:22.15 7

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:15 AM
Race #121, Event #138: WK2 500 16 - Plan A Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

8 Mitchell, Kristy
McAleenan, Tara
Currumbin Creek
Sunshine Coast
02:02.71 1

5 Scholz, Samantha
Hennessy, Anna
West Lakes
West Lakes
02:05.19 2

1 Green, Jacqueline
Davies, Madison
Sydney Northern Beaches
West Lakes
02:06.33 3

6 Duncan, Rachel
Schubert, Elise
Manly-Warringah
Manly-Warringah
02:06.35 4

7 Bennett, Georgina
Baque, Carly
Currumbin Creek
Indooroopilly
02:09.07 5

3 Petho, Cassandra
Bulmer, Josephine
West Lakes
West Lakes
02:10.39 6

2 O'Toole, Brooke
O'Neill, Monique
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:11.37 7

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:20 AM
Race #122, Event #26: K1 500 Open - Plan D Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Stewart, Murray Manly-Warringah 01:39.94 1

4 Clear, Jacob Gold Coast 01:40.27 2

3 Phillips, Jesse Bayswater 01:42.21 3

6 Burns, Steve Manly-Warringah 01:43.89 4

8 Smith, Paul St George 01:46.63 5

1 Holmes, Brodie Bayswater 01:46.66 6

7 Crow, Mitchell Kawana Waters 01:46.81 7

2 Bowker, Daniel Bayswater 01:47.11 8

9 Muhlebach, Nicholas Kawana Waters 01:49.14 9

Printed 13 March 2010 10:09 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:25 AM
Race #123, Event #26: K1 500 Open - Plan D Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Urquhart, Matthew Indooroopilly 01:42.09 1

5 Alagich, Chris Sunshine Coast 01:43.79 2

6 Sarson, Brendan Indian Ocean 01:44.16 3

2 Thompson, Mitchell Manly-Warringah 01:44.29 4

8 Wilkinson, Glenn Sunshine Coast 01:45.16 5

9 Dallos, Zsolt Sunshine Coast 01:47.09 6

3 Schumacher, Tony St George 01:50.45 7

1 Thomson, Dale Onkaparinga 01:53.12 8

7 Goble, Matthew West Lakes 02:07.05 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:30 AM
Race #124, Event #26: K1 500 Open - Plan D Semifinal 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Wallace, Ken Currumbin Creek 01:41.59 1

3 Michael, Luke St George 01:42.50 2

6 Vujanic, Sasa Cronulla-Sutherland 01:42.53 3

4 Bird, Stephen Canning River 01:43.28 4

7 Michael, Jake St George 01:43.64 5

2 Knauer, Michael Holdfast Bay 01:45.31 6

1 Colombi, Mattia ITA 01:46.12 7

8 French, Rhys Holdfast Bay 01:48.41 8

9 Donkin, Tim Indooroopilly 01:48.91 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:35 AM
Race #125, Event #30: K1 500 18 - Plan D Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

8 Smith, Scott Illawarra 01:49.89 1

9 Ceddia, David Patterson Lakes 01:50.72 2

5 Petho, Jeremy West Lakes 01:51.26 3

7 Gardner, Neil Kawana Waters 01:51.79 4

2 Bozzato, Giacomo AC 01:52.25 5

4 Wroe, Nicholas Canning River 01:54.80 6

1 Murphy, Jack Currumbin Creek 01:55.98 7

3 Thompson, Liam Canning River 02:02.07 8

6 Smith, Mitchell No Team 02:05.20 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:40 AM
Race #126, Event #30: K1 500 18 - Plan D Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Dunn, Callum West Lakes 01:52.70 1

1 Mills, Kellen Sunshine Coast 01:55.02 2

9 McAleenan, Kurt Sunshine Coast 01:55.37 3

6 Kyu, Min KOR 01:56.28 4

4 Taylor, Bradley Indian Ocean 01:57.93 5

8 Honore, Mike Sunshine Coast 01:58.33 6

5 Wetherbee, Bryce Wagga Bidgee 01:58.38 7

7 Graf, Arnold P-NSW 02:04.14 8

3 Ten-Tye, Rowdy Sunshine Coast 02:11.18 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:45 AM
Race #127, Event #30: K1 500 18 - Plan D Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Laub, Adrian Christian Brothers College 01:51.82 1

9 Norton, Tom Tasmania CC 01:52.02 2

1 Magee, Dylan Gold Coast 01:52.62 3

8 Stowe, Mark St George 01:52.63 4

7 Crouch, Joshua Currumbin Creek 01:53.11 5

4 Komatsu, Seiji JPN 01:53.27 6

2 Gold, Alex Sydney Northern Beaches 01:58.49 7

3 Trigg, Liam Sherbrooke-Knox 01:59.86 8

5 Tom, Samuel Currumbin Creek 02:00.74 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:50 AM
Race #128, Event #30: K1 500 18 - Plan D Heat 4 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Dunbar, Wayne Manly-Warringah 01:51.56 1

5 Gilliman, Matthew Sunshine Coast 01:54.35 2

9 Bolton, Nicholas Sunshine Coast 01:55.44 3

3 Burns, Thomas Cape Byron 01:56.71 4

8 Stenlake, Timothy Indooroopilly 01:56.97 5

2 Schaille, Jean-Pierre Bayswater 01:59.13 6

1 Boler, Luke Cronulla-Sutherland 02:02.85 7

7 Pople, Daniel Onkaparinga 02:04.63 8

6 Davis, Henri Christian Brothers College 02:08.36 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 10:55 AM
Race #129, Event #30: K1 500 18 - Plan D Heat 5 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 01:51.80 1

7 Bulmer, Nicholas West Lakes 01:52.83 2

5 Laws, Henry West Lakes 01:53.17 3

8 Burns, Alexander Cape Byron 01:53.84 4

6 Kidd, James West Lakes 01:56.66 5

2 Davies, Gavin Sherbrooke-Knox 02:00.09 6

1 Dunmall, Isaac No Team 02:07.76 7

3 Tee, Duncan P-NSW 02:21.10 8

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 11:00 AM
Race #130, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Brigden-Jones, Jo Sydney Northern Beaches 01:53.34 1

4 McGinty, Hailey Sunshine Coast 01:54.68 2

6 Le Coultre, Elizabeth Ascot 01:59.05 3

3 Pickup, Christie Indooroopilly 02:00.03 4

7 Smith, Lauren Illawarra 02:01.08 5

9 Kanyitur, Ivana Onkaparinga 02:02.05 6

1 Tyrrell, Julia St George 02:02.64 7

8 Higgins, Stacey Sunshine Coast 02:02.79 8

2 Kidd, Fiona West Lakes 02:03.22 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 11:05 AM
Race #131, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Haymes, Anna Holdfast Bay 01:55.13 1

6 Rankin, Amanda Gold Coast 01:55.67 2

5 Boerema, Mieke Onkaparinga 01:56.89 3

2 Pontoppidan, Birgit DEN 01:58.00 4

8 Peters, Amy Mitta Mitta 01:58.50 5

3 Fraser, Tegan Bendigo 01:58.71 6

1 Yardley, Elyse Illawarra 01:59.33 7

9 Dickinson, Rachel Sunshine Coast 02:00.72 8

7 Jenkins, Kristina Gold Coast 02:00.96 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 11:10 AM
Race #132, Event #111: WK1 500 Open - Plan D Semifinal 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Wallace, Bernadette Currumbin Creek 01:55.93 1

4 Simper, Rachel Gold Coast 01:56.49 2

6 Burnett, Alyce Sunshine Coast 01:57.70 3

3 Flood, Naomi Manly-Warringah 01:59.25 4

2 Prior, Maddison Illawarra 01:59.31 5

7 Bateman, Jenni Bayswater 02:00.19 6

8 De Bruijn, Suzanne NED 02:02.42 7

9 Dorham, Tennille Kawana Waters 02:02.69 8

1 Wait, Peta Fairfield 02:03.47 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:00 PM
Race #133, Event #160: WK4 500 18 - Direct Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Ethell, Heleena
Francis, Remi
Ferguson, Kate
Beaver, Jacqueline
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Holdfast Bay
Indooroopilly
01:46.08 1

4 Polson, Danielle
Thomson, Emma
Bryant, Allison
Szewczyk, Lauren
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
01:50.47 2

3 Duncan, Jessica
Martinuzzo, Melissa
Duncan, Rachel
Schubert, Elise
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
01:54.02 3

6 St Hill, Eliza
Salih, Nat
Coates, Ashleigh
Bulmer, Josephine
Ivanhoe-Northcote
Ivanhoe-Northcote
Sunshine Coast
West Lakes
01:59.28 4

7 Harris, Laura-May
Bonin, Emily
Baker, Emily
Higgison, Kirsty
Holdfast Bay
Illawarra
Manly-Warringah
No Team
02:01.55 5

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:05 PM
Race #134, Event #29: K1 500 16 - Plan D Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Copeland, Charlie Sunshine Coast 01:50.77 1

3 Giraud, Stephen Indooroopilly 01:54.49 2

7 Bennett, Jordan Encounter 01:56.40 3

6 Doyle, Jack Currumbin Creek 01:57.04 4

5 McAteer, Michael Currumbin Creek 01:58.88 5

8 Tracy, James Sunshine Coast 01:58.89 6

9 Barter, Lachlan Currumbin Creek 02:01.70 7

2 Jacobs, Todd Sydney Northern Beaches 02:07.38 8

1 Reid, Mitchell No Team 02:09.68 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:10 PM
Race #135, Event #29: K1 500 16 - Plan D Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Bain, Bill Sunshine Coast 01:49.49 1

6 Wood, Jordan Gold Coast 01:50.31 2

7 Ross, Daniel Currumbin Creek 01:51.08 3

4 Anderson, Ryan Sunshine Coast 01:51.42 4

3 Dedai, Sean-Charles Christian Brothers College 01:58.84 5

8 Clark, Jordan Currumbin Creek 02:00.27 6

2 Talvi, Joshua Sydney Northern Beaches 02:03.88 7

9 McTavish, Fraser Sydney Northern Beaches 02:05.77 8

1 Slabbert, Kyle Sydney Northern Beaches 02:07.32 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:15 PM
Race #136, Event #29: K1 500 16 - Plan D Semifinal 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Gebarski, Victor West Lakes 01:55.02 1

5 Jenkinson, Mitchell Bayswater 01:56.13 2

7 McKitterick, Joel Currumbin Creek 01:57.61 3

3 McLean, Ben Sydney Northern Beaches 01:59.06 4

4 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College 02:02.40 5

1 Metcalf, Simon Manly-Warringah 02:04.26 6

2 Yeates, Liam Sydney Northern Beaches 02:07.12 7

9 Douglas, Mitchell Sydney Northern Beaches 02:07.86 8

8 Bain, Jak Onkaparinga 02:10.22 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:20 PM
Race #137, Event #114: WK1 500 16 - Plan C Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Jones, Jordan-Lee Sunshine Coast 02:08.91 1

6 Fox, Jessica Penrith Valley 02:11.02 2

7 Degnian, Rebecca Currumbin Creek 02:16.77 3

8 Smith, Holly Cronulla-Sutherland 02:22.04 4

4 Batters, Madeleine Bendigo 02:22.75 5

3 Barber, Amelia Sydney Northern Beaches 02:31.25 6

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:25 PM
Race #138, Event #114: WK1 500 16 - Plan C Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Reynolds, Shannon Bayswater 02:12.11 1

7 Hennessy, Anna West Lakes 02:15.22 2

2 Mitchell, Kristy Currumbin Creek 02:16.99 3

4 Labine-Romain, Mackenzie Sydney Northern Beaches 02:20.90 4

6 Scholz, Samantha West Lakes 02:21.08 5

5 Petho, Cassandra West Lakes 02:21.64 6

8 Bennett, Georgina Currumbin Creek 02:32.64 7

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:30 PM
Race #139, Event #114: WK1 500 16 - Plan C Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 O'Neill, Monique Sydney Northern Beaches 02:14.09 1

3 Davies, Madison West Lakes 02:15.67 2

7 O'Toole, Brooke Sydney Northern Beaches 02:17.16 3

6 Thomason, Samantha Champion Lakes 02:17.65 4

1 Godoy, Deeandra Sydney Northern Beaches 02:19.96 5

2 Taurins, Talissa Sydney Northern Beaches 02:29.47 6

8 Naughton, Jaymee Ascot 02:29.79 7

5 May, Paige Cronulla-Sutherland DQ

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:35 PM
Race #140, Event #114: WK1 500 16 - Plan C Heat 4 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 02:09.39 1

5 McAleenan, Tara Sunshine Coast 02:09.63 2

1 Sullivan, Ann-Sophie Sunshine Coast 02:12.78 3

9 Schubert, Elise Manly-Warringah 02:16.50 4

7 Mann, Rebecca Bendigo 02:16.51 5

8 Baque, Carly Indooroopilly 02:17.32 6

6 Drake, Mandee Champion Lakes 02:19.89 7

2 Green, Jacqueline Sydney Northern Beaches 02:20.63 8

3 Watson, Tess Ascot 02:24.96 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:40 PM
Race #141, Event #62: K2 500 Open - Plan B1 Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Clear, Jacob
Stewart, Murray
Gold Coast
Manly-Warringah
01:33.41 1

7 Burns, Steve
Vesely, Mario
Manly-Warringah
Manly-Warringah
01:35.45 2

2 Colombi, Jacopo
Colombi, Mattia
ITA
ITA
01:36.38 3

4 French, Rhys
Ryan, Zac
Holdfast Bay
Onkaparinga
01:37.71 4

3 Cooke, Lachlan
Norton, Sam
Bayswater
Tasmania CC
01:39.57 5

6 James, Gavin
Wood, Ben
Manly-Warringah
Manly-Warringah
01:47.16 6

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:45 PM
Race #142, Event #62: K2 500 Open - Plan B1 Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Simpson, Joel
Smith, Tate
Currumbin Creek
No Team
01:33.47 1

5 Michael, Jake
Michael, Luke
St George
St George
01:35.93 2

7 Knauer, Michael
Thomson, Dale
Holdfast Bay
Onkaparinga
01:38.40 3

4 Blanche, Dean
Smith, Paul
St George
St George
01:39.81 4

6 Hardy, Pierce
Stretch, James
Kawana Waters
Sunshine Coast
01:40.67 5

3 Symonds, Tim
Boerema, Tomas
Encounter
Onkaparinga
01:41.68 6

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:50 PM
Race #143, Event #62: K2 500 Open - Plan B1 Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Wallace, Ken
Morrison, Luke
Currumbin Creek
Onkaparinga
01:35.25 1

6 Crow, Mitchell
MacDonald, Ross
Kawana Waters
Mercantile
01:36.50 2

5 Muhlebach, Nicholas
Alagich, Chris
Kawana Waters
Sunshine Coast
01:36.97 3

3 Dallos, Zsolt
Wilkinson, Glenn
Sunshine Coast
Sunshine Coast
01:37.69 4

7 Brewer, Todd
Lakeland, John
Bayswater
Tasmania CC
01:44.63 5

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 12:55 PM
Race #144, Event #30: K1 500 18 - Plan D Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Dunbar, Wayne Manly-Warringah 01:48.97 1

5 Smith, Scott Illawarra 01:49.88 2

7 Magee, Dylan Gold Coast 01:49.91 3

3 Bulmer, Nicholas West Lakes 01:50.48 4

6 Mills, Kellen Sunshine Coast 01:53.80 5

9 Kidd, James West Lakes 01:55.02 6

2 Gardner, Neil Kawana Waters 01:55.20 7

8 Burns, Thomas Cape Byron 01:55.60 8

1 Taylor, Bradley Indian Ocean 02:02.11 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 1:00 PM
Race #145, Event #30: K1 500 18 - Plan D Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Bolton, Nicholas Sunshine Coast 01:46.84 1

3 Petho, Jeremy West Lakes 01:47.83 2

5 Dunn, Callum West Lakes 01:48.11 3

2 Kyu, Min KOR 01:49.92 4

4 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 01:50.44 5

8 Burns, Alexander Cape Byron 01:51.39 6

6 Norton, Tom Tasmania CC 01:52.03 7

9 Komatsu, Seiji JPN 01:52.32 8

1 Crouch, Joshua Currumbin Creek 01:53.72 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 1:05 PM
Race #146, Event #30: K1 500 18 - Plan D Semifinal 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Laws, Henry West Lakes 01:48.66 1

5 Laub, Adrian Christian Brothers College 01:49.68 2

6 Gilliman, Matthew Sunshine Coast 01:49.96 3

4 Ceddia, David Patterson Lakes 01:50.50 4

8 Bozzato, Giacomo AC 01:51.46 5

2 Stowe, Mark St George 01:52.29 6

3 McAleenan, Kurt Sunshine Coast 01:55.17 7

9 Wroe, Nicholas Canning River 01:55.46 8

1 Stenlake, Timothy Indooroopilly 01:56.21 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 1:10 PM
Race #147, Event #135: WK2 500 Open - Plan B1 Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Wallace, Bernadette
Flood, Naomi
Currumbin Creek
Manly-Warringah
01:48.65 1

5 Haymes, Anna
Boerema, Mieke
Holdfast Bay
Onkaparinga
01:49.00 2

3 Dorham, Tennille
Ellis, Chantelle
Kawana Waters
Kawana Waters
01:52.21 3

4 Le Coultre, Elizabeth
Lane, Jacqueline
Ascot
Bayswater
01:54.22 4

7 Pontoppidan, Birgit
Wood, Samantha
DEN
Manly-Warringah
01:56.96 5

2 Heidke, Gina
Tiley, Samantha
Currumbin Creek
Currumbin Creek
01:58.24 6

8 Knapman, Sarah
Keelan, Rebecca
Manly-Warringah
Manly-Warringah
02:00.82 7

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 1:15 PM
Race #148, Event #135: WK2 500 Open - Plan B1 Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Peters, Amy
McGrath, Kate
Mitta Mitta
Manly-Warringah
01:49.04 1

5 Smith, Lauren
McGinty, Hailey
Illawarra
Sunshine Coast
01:49.62 2

4 Prior, Maddison
Burnett, Alyce
Illawarra
Sunshine Coast
01:49.82 3

7 Fraser, Tegan
Wait, Peta
Bendigo
Fairfield
01:50.58 4

6 Tyrrell, Julia
Jury, Kelly
St George
St George
01:56.85 5

8 Stevens, Jennifer
Horsnell, Larissa
Fairfield
Manly-Warringah
01:57.62 6

1 Broad, Kylie
Martin, Jaymee-Lee
Bayswater
Western Australia
02:07.24 7

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 1:20 PM
Race #149, Event #135: WK2 500 Open - Plan B1 Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Jenkins, Kristina
Yardley, Elyse
Gold Coast
Illawarra
01:46.29 1

3 Simper, Rachel
Rankin, Amanda
Gold Coast
Gold Coast
01:46.30 2

6 Pickup, Christie
Dickinson, Rachel
Indooroopilly
Sunshine Coast
01:49.77 3

4 Kanyitur, Ivana
Kidd, Fiona
Onkaparinga
West Lakes
01:50.26 4

8 Gaarde Schmidt, Solveig
De Bruijn, Suzanne
DEN
NED
01:52.99 5

7 Haymes, Phoebe
Coghill, Rowena
Holdfast Bay
Indooroopilly
01:57.98 6

1 Cormack, Charlotte
Sedgwick, Nikki
Manly-Warringah
Manly-Warringah
02:05.96 7

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:20 PM
Race #150, Event #93: K4 500 18 - Direct Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Bulmer, Nicholas
Dunn, Callum
Christian Brothers College
West Lakes
West Lakes
West Lakes
01:31.39 1

4 Gardner, Neil
Gilliman, Matthew
Bolton, Nicholas
Mills, Kellen
Kawana Waters
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
01:35.17 2

8 Crouch, Joshua
Murphy, Jack
Magee, Dylan
Stenlake, Timothy
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Gold Coast
Indooroopilly
01:36.33 3

7 Komatsu, Seiji
Pople, Daniel
Davies, Gavin
Gold, Alex
JPN
Onkaparinga
Sherbrooke-Knox
Sydney Northern Beaches
01:41.32 4

3 Schaille, Jean-Pierre
Thompson, Liam
Wroe, Nicholas
Taylor, Bradley
Bayswater
Canning River
Canning River
Indian Ocean
01:41.90 5

6 Smith, Mitchell
Dunmall, Isaac
Graf, Arnold
Kidd, James
No Team
No Team
P-NSW
West Lakes
01:45.48 6

2 Ceddia, David
McAleenan, Kurt
Honore, Mike
Ten-Tye, Rowdy
Patterson Lakes
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
01:49.84 7

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:25 PM
Race #151, Event #65: K2 500 16 - Plan A Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

9 Bain, Bill
Copeland, Charlie
Sunshine Coast
Sunshine Coast
01:42.04 1

4 Tracy, James
Anderson, Ryan
Sunshine Coast
Sunshine Coast
01:42.88 2

3 Giraud, Stephen
McLean, Ben
Indooroopilly
Sydney Northern Beaches
01:49.52 3

7 Salagaras, Nicholas
Barter, Lachlan
Christian Brothers College
Currumbin Creek
01:51.96 4

5 Bain, Jak
Gebarski, Victor
Onkaparinga
West Lakes
01:57.99 5

6 Slabbert, Kyle
Dreyer, Rick
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
01:59.75 6

1 Douglas, Mitchell
Talvi, Joshua
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:04.63 7

2 Little, Tom
Fenley, Joshua
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:22.23 8

8 Wagstaff, Nicholas
Pool, A
Bayswater
POOL
SCR

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:30 PM
Race #152, Event #65: K2 500 16 - Plan A Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Ross, Daniel
Wood, Jordan
Currumbin Creek
Gold Coast
01:47.82 1

6 McAteer, Michael
Doyle, Jack
Currumbin Creek
Currumbin Creek
01:51.01 2

4 McKitterick, Joel
Clark, Jordan
Currumbin Creek
Currumbin Creek
01:52.29 3

5 Yeates, Liam
McTavish, Fraser
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
01:55.32 4

8 Metcalf, Simon
Bryant, Jack-Henry
Manly-Warringah
Manly-Warringah
01:56.91 5

3 Bennett, Jordan
Capaldo, Leon
Encounter
Encounter
01:58.32 6

2 Tsagaris, Jacob
Jacobs, Todd
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:05.39 7

1 Pongratz, Bryce
Palleschi, Alexander
Champion Lakes
Champion Lakes
02:08.44 8

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:35 PM
Race #153, Event #114: WK1 500 16 - Plan C Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Jones, Jordan-Lee Sunshine Coast 02:08.87 1

4 Hennessy, Anna West Lakes 02:11.11 2

3 Sullivan, Ann-Sophie Sunshine Coast 02:11.54 3

7 Schubert, Elise Manly-Warringah 02:15.69 4

6 Davies, Madison West Lakes 02:15.77 5

9 Drake, Mandee Champion Lakes 02:16.80 6

2 Godoy, Deeandra Sydney Northern Beaches 02:19.02 7

8 Batters, Madeleine Bendigo 02:21.71 8

1 Petho, Cassandra West Lakes 02:22.20 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:40 PM
Race #154, Event #114: WK1 500 16 - Plan C Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 McAleenan, Tara Sunshine Coast 02:09.17 1

5 Reynolds, Shannon Bayswater 02:10.42 2

6 Degnian, Rebecca Currumbin Creek 02:10.58 3

8 Scholz, Samantha West Lakes 02:14.24 4

9 Baque, Carly Indooroopilly 02:14.52 5

3 O'Toole, Brooke Sydney Northern Beaches 02:19.53 6

1 Green, Jacqueline Sydney Northern Beaches 02:20.29 7

2 Smith, Holly Cronulla-Sutherland 02:23.04 8

7 Thomason, Samantha Champion Lakes 02:23.08 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:45 PM
Race #155, Event #114: WK1 500 16 - Plan C Semifinal 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 02:07.84 1

6 Fox, Jessica Penrith Valley 02:08.59 2

3 Mitchell, Kristy Currumbin Creek 02:13.26 3

4 O'Neill, Monique Sydney Northern Beaches 02:14.60 4

2 Mann, Rebecca Bendigo 02:15.19 5

7 Labine-Romain, Mackenzie Sydney Northern Beaches 02:18.61 6

9 Watson, Tess Ascot 02:23.49 7

8 Taurins, Talissa Sydney Northern Beaches 02:26.50 8

1 Barber, Amelia Sydney Northern Beaches 02:34.27 9

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:50 PM
Race #156, Event #31: K1 500 23 - Direct Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Rypp, Glenn Holdfast Bay 01:44.40 1

3 Ryan, Zac Onkaparinga 01:46.60 2

9 Miyata, Yusuke JPN 01:46.74 3

6 French, Rhys Holdfast Bay 01:47.48 4

1 Norton, Sam Tasmania CC 01:48.07 5

7 Holland, Reece St George 01:48.52 6

0 Cooke, Lachlan Bayswater 01:48.64 7

8 Symonds, Tim Encounter 01:50.94 8

10 Boronkay, Alexander No Team 01:55.67 9

5 Murphy, Aaron Currumbin Creek 02:08.71 10

2 Storrie, Mark No Team 02:09.42 11

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 2:55 PM
Race #157, Event #116: WK1 500 23 - Direct Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

9 Higgins, Stacey Sunshine Coast 01:59.46 1

10 Wood, Samantha Manly-Warringah 02:01.42 2

5 Tyrrell, Julia St George 02:03.80 3

7 Martin, Jaymee-Lee Western Australia 02:04.56 4

4 Tiley, Samantha Currumbin Creek 02:07.74 5

6 Broad, Kylie Bayswater 02:08.48 6

2 Gentin, Sara St George 02:11.42 7

3 Heidke, Gina Currumbin Creek 02:13.40 8

1 Sedgwick, Nikki Manly-Warringah 02:16.36 9

8 Cormack, Charlotte Manly-Warringah 02:20.76 10

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 3:00 PM
Race #158, Event #34: K1 500 55 - Direct Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Jackson, Norman Sunshine Coast 02:11.50 1

3 Horsnell, Geoffery Manly-Warringah 02:19.88 2

4 Lalor, Paul Windsor CC 02:22.02 3

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 3:05 PM
Race #159, Event #33: K1 500 45 - Plan A Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Bradilovic, George Footscray 01:54.89 1

3 Bendeich, Graham Currumbin Creek 01:57.22 2

6 Scarfe, Dominic Footscray 01:57.33 3

2 Hansard, Roger Sunshine Coast 01:57.46 4

5 Fullarton, Rick Indooroopilly 02:04.96 5

7 Harris, Michael Cronulla-Sutherland 02:23.00 6

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 3:10 PM
Race #160, Event #33: K1 500 45 - Plan A Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Pepper, Matt Cronulla-Sutherland 01:56.80 1

5 Rodic, Miroslav Indooroopilly 01:59.76 2

4 Lee, Robert Holdfast Bay 02:02.67 3

6 Bellipani, Andrea AC 02:03.84 4

3 Shapley, Evan Mandurah SCR

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 3:15 PM
Race #161, Event #32: K1 500 35 - Direct Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Jones, Matt Sunshine Coast 01:52.31 1

5 Hoppitt, Anthony Currumbin Creek 01:53.88 2

6 Cook, Chris Cronulla-Sutherland 01:55.14 3

7 Shortte, Kelvin Canning River 01:57.55 4

3 Newton, John Manly-Warringah 01:58.60 5

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 3:30 PM
Race #162, Event #124: WK1 2500 14 - Direct Final SIRC LD
Results
Lane Person Team Result Place

103 Duncan, Rachel Manly-Warringah 11:58.80 1

102 Bulmer, Josephine West Lakes 12:28.36 2

109 Basson, Tanielle Sydney Northern Beaches 12:57.38 3

105 Martin, Bronwyn Ascot 13:21.78 4

100 Green, Brittany Currumbin Creek 14:12.00 5

101 Naughton, Danielle Ascot

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 3:35 PM
Race #163, Event #45: K1 2500 14 - Direct Final SIRC LD
Results
Lane Person Team Result Place

211 Graham, Alexander Ascot 12:00.25 1

209 Lawrence, Iassc Sydney Northern Beaches 12:02.25 2

206 Stuart, James Brisbane Canoeing 12:29.21 3

201 Clark, Hayden Currumbin Creek 12:48.31 4

216 McTigue, Sam Champion Lakes 13:35.70 5

202 Green, Lachlan Currumbin Creek 13:43.56 6

200 McDonald, Rupert Ascot 13:46.85 7

208 Barter, Nelson Currumbin Creek 14:29.44 8

204 Lazarides, Samuel Ascot 19:22.67 9

203 Yeates, Joshua Sydney Northern Beaches

205 Gipson, Max Ascot

218 Mitchell, Allison Mercantile

219 Pepper, Mitchell Cronulla-Sutherland

220 Green, Thomas Currumbin Creek

Printed 13 March 2010 10:10 AM by JRaceman
2010 Canoe Sprint National Championships 12 March 2010 3:40 PM
Race #163.1, Event #175: MK1 2500 12 - Direct Final SIRC LD
Results
Lane Person Team Result Place

220 Green, Thomas Currumbin Creek 14:25.00 1

205 Gipson, Max Ascot 14:31.00 2

219 Pepper, Mitchell Cronulla-Sutherland 14:33.00 3

101 Naughton, Danielle Ascot 17:45.00 4

Broken out from WK1 2500 14 and K1 2500 14